Європейський суд з прав людини 26 липня зобов'язав Україну виплатити компенсацію у розмірі 154 тис. євро жителеві Івано-Франківської області Богдану Савицькому, який подав скаргу на жорстоке поводження з боку співробітників міліції і затягування судового процесу. Про це говориться в прес-службі ЕСПЧ, - пише "КоммерсантЪ-Україна" в статті "Україна зіткнулася з жорстоким поводженням".
У повідомленні відзначається, що при ухваленні рішення суд "керувався ст. 41 Конвенції з прав людини про справедливу сатисфакцію". Про те, що держава винна йому більше 150 тис. євро, пан Савицький дізнався від журналістів.
"Останні 14 років я живу на жебрацьку пенсію інваліда. Отримую близько тисячі гривен, - розповів 45-річний Богдан Савицький.- Із-за травми хребта я тепер пересуваюся тільки в інвалідній колясці".
У серпні 1998 року Богдан Савицький, за його словами, був побитий нарядом патрульно-постової служби Городенківского райвідділу міліції Івано-Франківської області.
"Після роботи зайшов з друзями у бар, а потім виявив, що у мене пропав велосипед, - згадує пан Савицький.- Поблизу виявилася автозаправна станція. Я пішов туди, і у мене виник конфлікт з оператором АЗС, який не дозволив мені подзвонити додому по службовому телефону, а замість цього викликав міліцію".
Міліціонери, що прибули на місце, як стверджує пан Савицький, побили його - лікарі діагностували у нього переломи двох хребців. Потерпілий написав заяву в прокуратуру, проте в порушенні кримінальної справи відносно співробітників міліції йому було відмовлено. Численні звернення в Генпрокуратуру також ні до чого не привели. Тоді за порадою правозахисника Романа Котика він звернувся в ЕСПЧ.
Урядовий уповноважений у справах ЕСПЧ при Міністерстві юстиції Назар Кульчицкий заявив, що сума, яку держава зобов'язана виплатити панові Савицькому, - найбільша компенсація, присуджена ЕСПЧ Україні.
"По справі "Гонгадзе проти України"(суд визнав, що держава не захистила право журналіста Георгія Гонгадзе на життя - " Ъ") Європейський суд виніс ухвалу про виплату (вдові журналіста Мирославі Гонгадзе - " Ъ") 100 тис. євро", - сказав Кульчицкий.
"На такий рекордний розмір компенсації, поза сумнівом, вплинуло те, що людина залишилася інвалідом I групи, - вважає пан Кульчицький. - Савицький ні в чому не підозрювався, тому в ЕСПЧ вирішили, що це свідчить про вищий рівень самоправства з боку міліції. Обтяжливою обставиною стало і занадто довгий розгляд справи в Україні, яка заподіяла багато душевних страждань потерпілому".
Тепер у Міністерства юстиції є три місяці, щоб опротестувати рішення Європейського суду з прав людини.
"Однозначно є причини говорити про неефективність і затягнутість судового процесу, але я не впевнений, що можна говорити про жорстоке поводження. Необхідно провести перевірку наявних документів і доказів", - відмітив Назар Кульчицкий.
Річ у тому, що, окрім версії, згідно якої Богдан Савицкий став інвалідом в результаті рукоприкладства з боку співробітників міліції, є ще одна, про те, що він отримав каліцтва до приїзду наряду. Ця версія також була надана на розгляд суддів ЕСПЧ. Відмітимо, що у будь-якому випадку подавати протест відносно суми компенсації Україна не має права.