Про мене

Моє фото
Ковель, Волинська, Ukraine
просто жінка і мама.

БЛОГ АРТЮШЕНКО ГАЛИНИ

субота, 2 квітня 2016 р.

КОМУНАЛЬНІ ПЛАТЕЖІ УКРАЇНЦЯМ НЕ ПО КИШЕНІ

Плата за електроенергію і газ виросте в цьому році на Україні в середньому ще на 35-40%. Уряд виконує умови МВФ, який зажадав привести тарифи до економічно обґрунтованого рівня і припинити дотації державних монополістів. Кожен третій житель країни змушений оформити субсидію, інші - тугіше затягнути паски. Українці економлять не тільки на покупку нового сукні і пари черевиків, а й на продуктах харчування.

З 1 квітня в Україні підвищуються ціни на газ для населення і ТЕЦ з 3600 до 5500 грн за тисячу кубометрів (з ПДВ). Попутно вводиться так звана абонентська плата за підключення до мереж, її розмір для власників газової плити складе 17 грн, а плити і котла - 29 грн на місяць. 
Глава Національної комісії з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) Дмитро Вовк підрахував, що поточне підвищення призведе до зростання цін на опалення приблизно на 80%. Але повною мірою українці зможуть відчути його лише восени: в середині квітня на Україні традиційно завершується опалювальний сезон.

Також в квітні жителі країни змушені будуть заплатити за електроенергію на чверть більше в порівнянні з березнем (підвищення введено з 1 березня). 
При споживанні до 100 кВтг на місяць розмір тарифу становить 0,57 грн за 1 квтг; за все, що вище, потрібно платити по 0,99 грн за 1 квтг. Зростаючі тарифи вже відбилися на платіжках. Наприклад, якщо в 2014 році середньостатистичний киянин платив за комунальні послуги для однокімнатної квартири приблизно 500 грн, то зараз - 1,5 тис. грн на місяць.

Вимоги МВФ

Комунальні послуги в Україні дорожчають з минулого року, що є вимогою МВФ. Одне з головних умов фонду при наданні допомоги - привести розмір тарифів до економічно обґрунтованого рівня, що дозволить поступово відмовитися від дотацій державних монополій і скоротити дефіцит бюджету. Наприклад, в 2014 році НАК «Нафтогаз» отримав чистий збиток у розмірі близько 85 млрд грн, з яких 28 млрд грн - від продажу газу населенню. У 2015 році втрати компанії склали вже 25,1 млрд грн. Для порівняння: середній дохід бюджету країни в 2014-2015 роках перевищив 430 млрд грн, а витрати - 490 млрд грн. Згідно з підписаним з МВФ меморандуму за два роки Україна зобов'язується підвищити ціни на електроенергію приблизно в три з половиною рази - в середньому з 0,36 до 1,36 грн за квтг. Тарифи планується переглядати п'ять разів.
Газ для споживачів, за оцінками голови правління НАК «Нафтогаз» Андрія Коболєва, подорожчає в три-п'ять разів. У наступному році українці будуть платити за блакитне паливо приблизно 9,3 тис. грн за 1 тис. куб. м. Український уряд змушений йти на поступки МВФ, оскільки гостро потребує міжнародної фінансової допомоги. За інформацією міністра фінансів України Наталії Яресько, в цьому році країна має намір залучити $ 8-10 млрд. В іншому випадку країні доведеться включити друкарський верстат, що не дозволить утримати інфляцію на прогнозованому в цьому році рівні - 17%. Різке зростання цін і можлива в такому випадку девальвація гривні загрожує соціальними протестами, тому український уряд і погодився піти на поступки МВФ, щоб все-таки отримати обіцяний позику.

Низький рівень життя

Українці, отримавши платіжки з новими тарифами, масово вирушили оформляти субсидію (на субсидії мають право ті, у кого витрати на комунальні послуги перевищують 15% від середньомісячного доходу всіх членів сім'ї). За даними міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, якщо в 2015 році на субсидії виділено 24 млрд грн, в 2016-м - 35 млрд грн, то в наступному році - близько 80 млрд грн.
«5,4 млн українських сімей не просто звернулися за субсидіями, а отримують ці субсидії. Практично кожен третій громадянин країни отримує пряму фінансову допомогу від держави », - заявив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.
Фінансове навантаження на залишилися споживачів істотно зросла. Згідно з опитуванням Міжнародного кадрового порталу hh.ua, за останні півроку дохід двох з п'яти «білих комірців» не змінився. Оклад підвищили тільки кожному четвертому, а кожному шостому його, навпаки, знизили приблизно на 20%. Індексація заробітної плати у зв'язку з ростом курсу долара торкнулася тільки кожного десятого українця. Як результат, споживачі стали більше економити.
За даними Державної служби статистики, в 2015 році роздрібний товарообіг скоротився на 20,7% в порівнянні з попереднім роком, а його розмір склав трохи більше 1 трлн грн. У перші два місяці цього року він скоротився на 0,6% в порівнянні з січнем-лютим і склав 78,5 млрд грн. За словами співвласника великої української продовольчої мережі «Фуршет» Ігоря Баленка, покупці стали більше економити і відмовляються від імпорту. «Ціна грає важливу роль при виборі товарів покупцями», - визнає він. У магазинах з продажу одягу, взуття та косметики фіксують падіння обсягів за перші два місяці року приблизно на третину в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
«У цьому році традиційного пожвавлення продажів в переддень 8 Березня не спостерігалося», - додає директор з продажу великої мережі побутової техніки та електроніки, який побажав залишитися неназваним. У найближчий рік ситуація лише погіршиться, тому роздріб активно скорочує асортимент.

Немає коментарів:

Дописати коментар

ШАНОВНІ ЧИТАЧІ МОГО БЛОГУ!
Візьміть участь в обговоренні публікації. Напишіть будь-ласка свою думку з приводу Вами прочитаного. Внесіть свої пропозиції, побажання. Я завжди залишаю за собою право видаляти висловлювання із вживанням нецензурної лексики і зневаги на адресу авторів та героїв матеріалів.
Щиро дякую!