Про мене

Моє фото
Ковель, Волинська, Ukraine
просто жінка і мама.

БЛОГ АРТЮШЕНКО ГАЛИНИ

четвер, 12 травня 2016 р.

ГАЗОВА ЗРІВНЯЛІВКА: ЧИ ГОТОВІ УКРАЇНЦІ ДО ЦІНОВОГО ШОКУ


Доки українці смакували паскою, урядовці підготували їм ціновий сюрприз. А саме – урівняли для майже всіх ціну на газ. Якщо раніше була різниця в тому, скільки платити залежно від пори року, об’ємів спожитого газу, статусу споживача, то нині встановлено одну ціну в 6879 гривень за тисяч метрів кубічних з урахуванням податків і супутніх витрат.

Пересічного українця, який і досі обмежував себе в багатьох задоволеннях, сума вражає. Точніше, вразить із початком опалювального сезону. А поки що відчутними будуть витрати на гарячу воду, які зростуть уже з травня. Про це йдеться у матеріалі газети Волинські Новини №15 від 12 травня 2016 року.

У ПІДНЯТТІ ЦІНИ НА ГАЗ – КІЛЬКА «АЛЕ» 

Звісно, підняття ціни колись-таки мало статися. Адже держава мусила щорічно покривати різницю в ціні за газ, створюючи таким чином дірку в бюджеті. І заможний, і бідний споживач платив одну-єдину пільгову ціну, що не відповідала вартості імпортного газу, який ми використовуємо. Ось тому Міжнародний валютний фонд, який надає Україні кредити для реформ та розвитку, висунув вимоги встановити реальну ціну. Тим паче, що маючи дешеві джерела енергії, споживачі використовують їх неекономно. Це неправильно не лише економічно, а й екологічно. Така політика соціалізму не призводить ні до чого доброго, окрім банкрутств підприємств теплоенергетики. Але є кілька але, що розвертають добрі наміри в інше русло.

Підняття ціни на газ стало першим кроком команди нового прем’єр-міністра Володимира Гройсмана. До слова, саме того Гройсмана, який представляє команду президента Порошенка, що критикувала попереднього очільника уряду Арсенія Яценюка саме за підвищення тарифів.

Новий транш МВФ, який нині різким підняттям ціни намагається забезпечити команда Гройсмана, мав би піти на реформи. У тому числі – боротьбу з корупцією, офшорами, тіньовим бізнесом. Утім те, чи станеться це, – під великим питанням. Хіба представники влади боротимуться із собою? Бо ж Україна вже отримала чималу допомогу, а віз і нині там, адже і сам глава держави замішаний в офшорних скандалах, а відповідальність за корупційні діяння – радше випадок, а не правило. Тобто ціну на політичні дивіденди перед МВФ мають сплатити українці. На плечі пересічних громадян перекладають розплату за корупцію чиновників державного «Нафтогазу» й ділків приватних облгазів.

КОРУПЦІЙНІ РИЗИКИ 

За благими, здавалося б, намірами ховається кілька корупційних пасток. Ціну на газ підняли не усім. Пільгову квоту (3913 грн за тис. кубометрів газу) залишили для релігійних організацій. Однак чи не логічно було б надавати субсидію для таких споживачів? Адже там, де є різні ціни на один товар, і виникають спекуляції та корупція. Наприклад, липові релігійні організації.

Замість того щоб поступово піднімати ціну і проводити супутні реформи в сфері теплокомуненерго, влада вдається до радикальних кроків. Проблема збільшується для тих споживачів, які не мають лічильників газу та тепла. Не варто забувати й про випадання платежів від державних організацій, які стабільно є основними боржниками.

РЯТУВАЛЬНИЙ ЖИЛЕТ СУБСИДІЙ 

Згладити ситуацію вдасться зав¬дяки системі субсидій, запевняють в уряді.

«Система субсидій буде такою ефективною, що від цих змін ті, хто не має високого доходу, будуть захищені державою адресно», – цитує Гройсмана «Українська правда».

Втім цей крок є тим же соціалізмом, який ризикує увійти в систему. Бо платити реальну ціну за газ може платоспроможне населення, яке буде таким тільки тоді, коли в країні знову ж таки радикально зменшиться рівень корупції, коли олігархи не йтимуть у політику задля задоволення своїх бізнес-інтересів. У іншому випадку система субсидію¬вання просвердлює нову дірку в державній казні, а владі дає привід для збільшення податків, що своєю чергою стимулює тіньову економіку, бо бізнес просто не може стільки віддавати. Та й затримки з виплат субсидій нині вже є.

ВЛАСНИЙ ГАЗ – НЕ ДЛЯ НАС?

Глава уряду зауважив, мовляв, має надію, що заявлена ціна буде остаточною для життя держави. Втім що дає підстави так стверджувати, якщо це – ціна імпортного газу? Гривнева ціна для населення виявляється залежною, як мінімум, від курсу долара.

Забувають в уряді і про ціну газу власного, українського, видобутку. Вона – дешевша. За різними оцінками, вартість блакитного палива з урахуванням всіх «накруток» становить близько 3 тис. грн за 1 тис. кубометрів. Загалом у 2015 році в Україні виробили 19,9 млрд куб. м газу, а частка «Укргазвидобування» склала 14,5 млрд куб. м. А згідно зі статистикою «Нафтогазу», населення, теплогенерувальні та бюджетні організацій використали 18,9 млрд куб. м.

Тому встановлювати тарифи для населення потрібно було б, виходячи з вартості газу вітчизняного видобутку. До того ж, відповідно до закону, весь газ внутрішнього видобутку має йти на потреби населення і ЖКГ, хоча цей закон уже давно не виконується повною мірою.

Якщо цього не відбувається, то вітчизняне блакитне паливо або використовують у промислових цілях, що вигідно тим, хто «годується» нав¬коло «Нафтогазу», або населення отримує вітчизняний газ, втім за ціною імпортного.

***
Газова тема – болюча для українців із часів здобуття Незалежності й нею часто спекулюють. Бо ж ціна питання надто велика. Для тих, хто наживається на блакитному паливі, – це мільярдні прибутки. Для тих, хто отримує і справно платить комунальні платежі, – фінансова ноша, яка стає все більш обтяжливою. Криза неплатежів, яка загрожує Україні, може призвести навіть до виселень із помешкань.

Безумовно, українці не мають іншого виходу, як шлях реформ. Енергоресурси не можуть коштувати копійки. Утім реформи мають бути системні та докорінні, аби в подальшому отримати бажаний результат.

А вибірковість загрожує соціальним вибухом, масовою трудовою еміграцією та зростанням злочинності. Таке зубожіння людей викликане цілеспрямованою політикою влади в цьому напрямку. А травневі свята й загострення ситуації на сході – намагання відволікти українців від карколомних рішень. І кожен ковток солодких обіцянок, якими годує громадян влада, загрожує стати справжньою отрутою, протидіяти якій може бути запізно.

Дарина ГОГОДЗА

Немає коментарів:

Дописати коментар

ШАНОВНІ ЧИТАЧІ МОГО БЛОГУ!
Візьміть участь в обговоренні публікації. Напишіть будь-ласка свою думку з приводу Вами прочитаного. Внесіть свої пропозиції, побажання. Я завжди залишаю за собою право видаляти висловлювання із вживанням нецензурної лексики і зневаги на адресу авторів та героїв матеріалів.
Щиро дякую!